dźwigi dla niepełnosprawnych

Budynki mieszkalne a niepełnosprawność – dźwigi dla niepełnosprawnych

Będąc w pełni sprawnym rzadko się zastanawiamy, w jakiej dogodnej sytuacji jesteśmy. Tymczasem wśród nas jest wiele osób, które ze względu na swoje ograniczenia ruchowe pozostają w domu. To objaw bardzo przykrej dyskryminacji i nie można udawać, że jej nie zauważamy. Jesteśmy zresztą do tego zobligowani prawnie.

 

Wyposażenie nowoczesnych budynków – dźwigi dla niepełnosprawnych

 

dźwigi dla niepełnosprawnychBudynki powinny (muszą) być wyposażone w podjazdy, poręcze, uchwyty, platformy dla niepełnosprawnych i odpowiednio dostosowane windy. Dopiero, gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać, a jest tak gdy poznajemy kogoś niepełnosprawnego, to widzimy ile przeszkód musi on pokonać wychodząc z domu. Po pierwsze musiał on w jakiś sposób zadbać o to, by móc swobodnie poruszać się po swoim mieszkaniu, ale nie powinno być ono dla niego więzieniem. Przeszkodą może być już klatka schodowa w bloku w którym mieszka. Niższe bloki nie są wyposażone w windę, a co dopiero w dźwigi dla niepełnosprawnych. W wyższych budynkach windy są natomiast często niedostosowane, szczególnie dla osób korzystających z wózka inwalidzkiego. To samo dotyczy podjazdów z i do klatki schodowej. Te kilka stopni dla niektórych mogą być przeszkodą nie do samodzielnego przebycia dla osoby niepełnosprawnej. O ile w budynkach użyteczności publicznej platformy dla inwalidów zaczynają byś standardem, o tyle w budynkach mieszkalnych są one rzadkością. Osoba niepełnosprawna, o ile jest mieszkańcem takiego budynku, najczęściej sama musi się postarać o zainstalowanie odpowiednich podjazdów czy podnośników. Jest to możliwe przy zamieszkiwaniu na parterze w budynku z balkonem. Takie rozwiązanie sprawy, to jednak w zasadzie brak rozwiązania. Osoby niepełnosprawne są skazane same na siebie, trudno im wymusić na władzach odpowiednie rozwiązania.

W wielu budynkach windy osobowe, windy towarowe i klatki schodowe pozostawiają wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa nawet dla osób zdrowych. Trudno mówić to więc o osobach niepełnosprawnych, które będąc mniejszością, bywają niestety niedostrzegane, a tym samym ich problemy są nierozwiązane.