Czy azbest należy usunąć z dachów?

Azbest jest jednym ze składników pokryć dachowych, z których korzystano w latach 70. Materiały zawierające ten minerał cieszyły się dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość tworzonych produktów. Jak się jednak okazuje, montowane w tamtych latach pokrycia dachowe są bardzo szkodliwe.

Do kiedy w Polsce trzeba zlikwidować azbest?

utylizacja azbestuKontakt z pokryciami dachowymi wykonanymi z azbestu jest niebezpieczny dla domowników, a nawet sąsiadów. Wdychanie włókien znajdujących się w materiałach może doprowadzić do pojawienia się nowotworów i poważnych chorób płuc. Jest tak dlatego, że organizm nie jest w stanie uchronić się przed długimi i cienkimi włóknami pochodzącymi z tego minerału. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą wdychanie tych szkodliwych substancji, rządy na całym świecie decydują się na wycofanie takich pokryć dachowych, a także na ich likwidację. W Polsce graniczny termin usunięcia azbestu z dachów został ustalony na 2032 rok. Jest to zatem czas najwyższy, aby pozbyć się rakotwórczego materiału. Można to zrobić, korzystając z usług firm, które zajmują się rozbiórką i wywozem tego typu pokryć dachowych. Utylizacja azbestu ze względów bezpieczeństwa odbywa się przy użyciu skafandrów ochronnych i masek, co tylko potwierdza niebezpieczeństwo, jakie może wywoływać. Usługa usunięcia azbestu jest odpłatna, jednak koszt nie jest bardzo wysoki.

Samodzielna próba demontażu azbestu nie jest najlepszym pomysłem. Podczas nieumiejętnego usuwania pokryć dachowych ilość włókien przedostających się do organizmu może drastycznie wzrosnąć. Ryzyko zachorowania jest przez to większe. Ostatecznie do wywozu azbestu i tak będzie trzeba wezwać fachowców, więc lepszym wyborem jest, by zajęli się jego utylizacją kompleksowo.