Czym charakteryzują się monstery minimy?

Monstera jest cenioną rośliną wśród wielu fanów roślin. Jest ona dość luksusowym towarem z uwagi na jej cenę i nie tak łatwą dostępność w sklepach. Najczęściej można kupić ją z drugiej ręki od kogoś, kto zebrał ją ze szczepów swojej rośliny. Warto zbadać źródło, z jakiego pochodzi roślina, ponieważ ważne jest, aby była zdrowa. Inaczej istnieje ryzyko, że się nie przyjmie i zmarnuje.

Monstery minimy — mniejsze kuzynki monstery dziurawej

monstrea minimaTo niezwykle popularny gatunek rośliny doniczkowej. Monstrea minima jest jej mniejszą kuzynką, która w porównaniu do tej standardowej, niesie za sobą wiele korzyści. Rośnie do 100-150 cm. Jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu, cechuje się także dużo szybszym rozrostem. Choć jest ona mniejsza od standardowej monstery, dalej potrzebuje sporo miejsca na swoje liście i korzenie, dlatego odpowiednia donica jest w jej przypadku niezbędnym elementem uprawy. Znakiem rozpoznawczym są podziurawione, pofalowane na zakończeniach. W jej przypadku wycięcia są dużo głębsze, a rogi bardziej regularne. To gatunek z rodzaju pnączy, pochodzący z Tajlandii i Malezji. Należy zadbać o odpowiednie usytuowanie jej w mieszkaniu. Monstrea minima nie lubi zbyt dużej ilości cienia, woli, gdy na jej liście padają promienie słoneczne, nie należy jej jednak wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, czyli stawiać przy oknie lub na zewnątrz.

Optymalna temperatura to do 16 stopni Celsjusza do 24. Warto zadbać także o podłoże, zdecydowanie najlepiej czuje się w glebie torfowej, która przepuszcza przez siebie dużo tlenu. W ten sposób również monstera pozbędzie się nadmiaru wody i zachowa odpowiednią dla siebie wilgoć. Podlewanie jest ważne, choć w jej przypadku należy również pamiętać o zraszaniu pomieszczenia, ponieważ ta lubi wilgotne powietrze.