Czym jest fake news?

Wciąż jest w Polsce wiele osób, które nie zdają sobie sprawy czym jest fake news, na czym polega i gdzie go można spotkać. Oczywiście osoby nieświadome tego zjawiska to najczęściej te, które nie mają zbytnio styczności z Internetem a jeśli już, to szczątkową. Jak łatwo można się domyśleć, bardzo często są to osoby starsze. Wbrew pozorom często są to również osoby młode, które nie do końca rozumieją jak funkcjonuje świat, przez co często rozprzestrzeniają nieprawdziwe informacje.

Kilka informacji o fake newsach

kryzys fake newsJak już wiemy, nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożenia idącego za fake newsami, jednak jedynym sposobem jest edukowanie i poszerzanie świadomości dotyczącego tego zagadnienia. A więc czym dokładnie jest ten fake news? Otóż w dosłownym tłumaczeniu fake news to fałszywa informacja. Pojawia się ona najczęściej w mediach, szczególnie w na portalach internetowych. Informacje tego typu najczęściej dotyczą spraw dość kontrowersyjnych, które wzbudzają panikę. Często fake newsy są rozpowszechniane przez nieuczciwą konkurencję. Jedna firma lub partia polityczna chce zaszkodzić drugiej, dlatego też zaczyna rozpowszechniać nieprawdziwe, szkodzące informacje na jej temat. Jeśli chodzi o taki firmowy kryzys fake news potrafi wywołać falę nieprzewidzianych zdarzeń, mogących poważnie zaszkodzić wizerunkowi przedsiębiorstwa. Jednak ważne jest, by przede wszystkim uczyć się rozpoznawania fałszywych postów i artykułów.

Jak widzimy, fake news może być naprawdę niebezpieczny. Istnieją agencje, w których osoby zajmują się tylko i wyłącznie pisaniem postów nieprawdziwych, których zadaniem jest przykucie uwagi odbiorcy poprzez wzbudzenie paniki, przerażenia czy ekscytacji. Często mówi się, że fake news krzyczy (nagłówki pisane z wielkich liter).