Czym jest wielopiła?

Wielopiła jest maszyną służącą do wzdłużnego cięcia drewna na określoną grubość. Może ona spełniać kilka zadań jednocześnie. Najczęstszym miejscem spotykania tego typu urządzeń są zakłady stolarskie bądź linie produkcyjne zajmujące się obróbką desek oraz ich rozpiłowywaniem i obrzynaniem.

Wielopiły sposobem na precyzyjną obróbkę drewna

wielopiłaGłównym zadaniem jakie spełnia wielopiła jest ułatwienie oraz przyspieszenie obróbki. Ponadto cięcia wykonane przez to urządzenie są bardzo precyzyjne. Wśród wielopił wyróżnić możemy jeden główny podział na dwa typy. Pierwszym z nich jest wielopiła gąsienicowa. Służy ona do obrabiania materiału przesuwanego na gąsienicy, która składa się z pojedynczych oczek. W zależności od grubości jaką chcemy uzyskać przy cięciu drewna tuleje dystansowe przyjmują różne wymiary. Kolejnym typem urządzeń są wielopiły wałowe. Jak sama nazwa wskazuje w ich przypadku materiał poddawany obróbce przesuwa się poprzez wały ciągnące zamontowane na wysokości wału z piłami. Wśród nich istnieje kolejny podział na jednowałowe bądź dwuwałowe. W przypadku tych drugich wały z piłami zamontowane są zarówno na górze jak i na dole. W przypadku nowoczesnych rozwiązań mamy do czynienia również z dodatkowym wyposażeniem. Jednym z nich z pewnością może być laser, który dokładnie wyznaczy linię cięcia. Zdecydowanym ułatwieniem w pracy przy obróbce drewna będą stoły podawcze i odbiorcze. Wielopiły wyposażone w dodatkowe wkłady do krótkich elementów pozwalają na cięcie materiałów na mniejsze części.

Wielopiły odnajdą swoje zastosowanie wszędzie tam gdzie mamy styczność z obróbką drewna. Miejscami takimi będą zarówno duże zakłady przemysłowe i linie produkcyjne jak i mniejsze zakłady rzemieślnicze, a nawet tartaki. W nowoczesnych rozwiązaniach możemy liczyć nawet na specjalistyczne oprogramowanie, które pozwoli nam na bardziej precyzyjną oraz bezpieczniejszą pracę.