Czym szlifować płytki i glazurę?

Właściwa obróbka materiałów budowlanych musi być przeprowadzona z zachowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim do obróbki takich materiałów jak na przykład płytki, należy używać jedynie  takich narzędzi, które nie spowodują ich uszkodzenia. Szczególnie jest to ważne gdy chcemy oszlifować takie materiały.

Jakie tarcze szlifierskie do płytek wybrać?

tarcza do szlifowania płytekTrudno wyobrazić sobie kładzenie glazury czy też płytek w łazience bez konieczności ich szlifowania. Często bowiem tego typu materiały wykończeniowe wymagają dodatkowej obróbki, ze względu na różne niedoskonałości, które powstają podczas ich produkcji. Takie niedoróbki mogą bardzo utrudnić kładzenie płytek czy glazury, a także zmniejszyć przyczepność danej płytki. Z tego też względu większość profesjonalnych glazurników jest wyposażonych w chociaż w ręczną szlifierkę, którą usuwają wszystkie niedoskonałości. Aby jednak móc obrabiać takie materiały, bardzo istotna jest odpowiednia tarcza do szlifowania płytek. Zazwyczaj w tym celu wybiera się diamentową tarcze szlifierską. Dlaczego? Przede wszystkim przez wzgląd na to, że taką tarcze można wykorzystywać zarówno na sucho jak i na moro. Dodatkowo, dzięki użyciu do ich produkcji nasypu diamentowego, takie tarcze szlifierskie cechują się bardzo wysoką twardością. Dzięki temu, jeżeli chcemy użyć ich do szlifowania materiałów budowlanych czy też wykończeniowych, nie generuje ona zbyt intensywnych drgań, dzięki czemu ryzyko pęknięcia czy innego typu uszkodzenia szlifowanej płytki jest ograniczone do minimum.

Materiały budowlane, a w szczególności różnego typu glazura czy płytki, często wymagają dodatkowej obróbki przed ich użyciem. Wszelkie nierówności na powierzchni płytki mogą bowiem doprowadzić do zmniejszenia jej przyczepności. Bardzo ważne jest jednak wybranie odpowiedniego narzędzia do obróbki takich materiałów.