Jak chronić maszyny budowlane?

Maszyny budowlane,  takie jak na przykład koparki, mogą się pochwalić opiniami wyjątkowo odpornych. Tak naprawdę jednak, o ile jako całość sa one wytrzymałe, nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ich ruchomych części. W ich przypadku, od czasu do czasu mogą być konieczne pewne zabiegi regeneracyjne.

Jak tulejować maszyny budowlane?

tulejowanie maszyn budowlanychJeszcze jakiś czas temu większość osób postrzegała maszyny budowlane jako niezwykle odporne i wytrzymałe. O ile jednak faktycznie sa to solidne sprzęty, tak ich ruchome części sa podatne na zużycie. Mowa tutaj na przykład o łyżce koparki, która na skutek tarcia z ziemią może przestać reagować prawidłowo. Wszystko dlatego, że umożlwiające jej swobodny ruch tuleje z czasem mogą się powiększać, co zmusza do przeprowadzania odpowiednich zabiegów konserwacyjnych, znanych jako tulejowanie maszyn budowlanych. Tego typu naprawa może być wykonywana od razu na placu budowy, bez konieczności oddawania danej maszyny do warsztatu, co jest bardzo dużym plusem. Dzięki temu, czas przywrócenia daje maszyny do pełnej sprawności jest znacznie krótszy. Jak wykonuje się jednak tulejowanie? Zabieg ten polega na przywróceniu tulejom, zapewniającym swobodny ruch łyżki koparki czy innej części, właściwego kształtu, jak również też rozmiaru. W tym celu najpierw otwór tulei musi zostać powiększony oraz dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń. Dopiero wtedy przystępuje się do przywrócenia mu odpowiedniego rozmiaru, koniecznego do swobodnego manewrowania łyżką, albo też inną ruchomą częścią.

W obecnych czasach bardzo ważne jest by w odpowiedni sposób dbać o maszyny budowlane. Wszystko dlatego, że to właśnie one maja największy wpływ na sprawność realizacji inwestycji. Warto więc od czasu do czasu przeprowadzać konieczne dla ich prawidłowego funkcjonowania prace konserwacyjne.