kot

Jak przekonać kota do korzystania z legowiska?

Odpowiedź na to pytanie powinna zawierać się w trzech słowach: nie da się. Wówczas jednak poniższy tekst nigdy by nie powstał, dlatego możemy zastanowić się, czy istnieje jakiś sposób do przekonania kota do zrobienia czego, czego kot zrobić nie chce. Nawet jeśli uznawane jest to za wyczyn zupełnie niemożliwy do osiągnięcia przez zwykłego śmiertelnika.

Koty to często uparte stworzenia, jak więc go przekonać, żeby spał w legowisku?

kotKażdy kot to indywidualista, dlatego nie można liczyć, że będzie lubił swoje – wybrane mu przez ludzi – legowisko. Raczej będzie spał wszędzie, gdzie mu wygodnie: w kartonie po butach, na klawiaturze laptopa, owinięty dookoła doniczki albo rozciągnięty między dwoma krzesłami. Umom nie pajmiosz. Z tego powodu dowolne legowisko dla kota ma szansę zostać zignorowane z równą siłą, lub większą, jak ta właścicieli zdeterminowanych, by kot z legowiska skorzystał. Punkt pierwszy: postawić legowisko i całkowicie je zignorować. Kot, widząc, że nam nie zależy, może nieco zmienić swoje nastawienie. Punkt drugi: kotu można pokazać, że legowisko to dobre miejsce, w którym czekają na niego smakołyki. Ulubione przysmaki, plasterek szynki et cetera – to wszystko może sprawić, że kot zacznie pozytywnie postrzegać legowisko i będzie do niego zaglądał częściej, także po to, aby się wyspać. Jeśli legowiskiem jest budka dla kota, można do niej regularnie wrzucać coś smacznego. Koty są leniwe, więc gdy raz już wejdą do budki, mogą z niej szybko nie wyjść.
Inną metodą może być wykorzystanie lubianego przez koty zapachu, czyli kocimiętki. Skuszone tą wonią koty będą bardziej przekonane do trzymania się miejsca, które pachnie im tak przyjemnie, więc może skorzystają z legowiska.