silosy zbożowe

Jak wybierać silosy zbożowe?

Silosy zbożowe – na dobry wyborze możemy wiele zaoszczędzić, a nawet zarobić.

Odpowiedni dobór silosu zbożowego to zawsze dla każdego gospodarstwa jest podstawa. Obecnie już odchodzi się ze względów praktycznych, sanitarnych od tradycyjnych sposobów przechowywania ziarna. Przechowywanie go w tradycyjnych spichlerzach chroniło je owszem przed wilgocią, ale nie chroniło przed szkodnikami, które bez problemu po takim zbożu mogły chodzić i zanieczyszczać je.

silosy zbożoweDlatego teraz stosuje się specjalne silosy zbożowe, w których te warunki sanitarne są dużo lepsze. Ziarno wtedy jest w dobrych warunkach przechowywane, tak więc nie ma styczności z takimi szkodniki, poza tym jeśli jest odpowiednio wysuszone, to ten system wentylacyjny, jakie jest to specjalistycznych silosach, pozwala jak najlepiej zadbać o jakość tego ziarna.
Tak więc nie jest ono narażone na takie czynniki, jak wilgoć, a wilgoć, zawilgocenie ziarna sprawia, ze staje się ono podatne na rozwój pleśni, grzybów. Dlatego tutaj faktycznie koniecznością staje się odpowiednie przechowywanie tego typu ziarna, by nie było potem problemów z tym, ze jest ono właśnie narażone na takie tego typu niesprzyjające różne czynniki. Tutaj nie można sobie na pewno na to pozwolić, by ziarno było na to narażone, gdyż teraz obowiązują takie normy sanitarne, które wykluczają takie możliwości.
Poza tym jeśli ziarno spełnia lepsze standardy jakościowe, jest przeznaczone dla celów konsumpcyjnych – to po prostu jest droższe, tak więc wytwórcy, sprzedawcy bardziej się opłaca faktycznie zadbać o to, by było ono przechowywane w naprawdę sprzyjających, dobrych warunkach, dziki temu zyskuje ono na wartości i można je lepiej sprzedać. Dlatego takie działania są szczególnie ważne i nie można sobie pozwolić na to, by to zaniedbywać.

Obecnie nawet mniejsze gospodarstwa, które są nastawione na wykorzystanie tego ziarna w całości do celów powiązanych z przygotowywaniem pasz na własne potrzeby w przypadku hodowli zwierząt – one także dbają o to, by posiadać odpowiednie silosy zbożowe, gdyż to praktyczniejsze, lepsze rozwiązanie, sprawiające, że ta pasza zachowuje jednak lepszą wartość.