Jaka nawierzchnia w obiektach sportowych?

Obiekty sportowe wymagają stosowania nowoczesnych nawierzchni spełniających określone normy oraz zapewniających dobre własności użytkowe. Zarówno boiska wielofunkcyjne, jak i bieżnie lekkoatletyczne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, które będą dostosowane do ich przeznaczenia.

Zastosowanie poliuretanowych nawierzchni sportowych

nawierzchnie sportowe poliuretanoweIstnieje wiele rozwiązań w dziedzinie nawierzchni sportowych i różnią się one stosowanymi półproduktami, sposobem montażu czy ilością kładzionych warstw. Do najpopularniejszych należą nawierzchnie sportowe poliuretanowe typu natryskowego, których instalacja przebiega bezpośrednio na placu budowy. Wykonane są z dwóch warstw – nośnej oraz użytkowej. Pierwsza z nich, przylegająca bezpośrednio do podłoża, składa się gumowego granulatu wypełnionego lepiszczem poliuretanowym. Warstwa wierzchnia, czyli użytkowa, wykonana jest natomiast z mieszanki poliuretanu z granulatem EPDM. Zastosowanie metody natrysku mechanicznego znacząco ułatwia proces nakładania, tworząc bezspoinową nawierzchnię. Co ważne, są przepuszczalne dla wody, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się kałuż na ich powierzchni. Dzięki zastosowaniu barwników możliwe jest uzyskanie dowolnego koloru. Nawierzchnie sportowe wykonane z poliuretanu są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Zarówno niskie jak i wysokie temperatury nie powodują uszkodzeń w ich strukturze. Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz doskonale absorbują uderzenia, chroniąc przed potencjalnymi urazami.

Nawierzchnie poliuretanowe mogą być z powodzeniem stosowane na różnego rodzaju obiektach sportowych. Dzięki swoim cechom zapewniają bezproblemowe użytkowanie i konserwację, przez lata spełniając swoje zadanie. Podłogi poliuretanowe są bezpieczne w użytkowaniu przez ludzi, nawet mimo upadku na takiej nawierzchni, trudniej o wyrządzenie sobie krzywdy, niż w przypadku betonowych podłóg.