gruntowy wymiennik ciepła

Komplet informacji na temat odzysku ciepła – gruntowy wymiennik ciepła

gruntowy wymiennik ciepłaOstatnimi czasy dużo rozmawia się o wentylacji z odzyskiem ciepła, która nazywana jest rekuperacją. Rekuperator, najprościej mówiąc, to urządzenie pozwalające pomniejszyć utratę ciepła, które są rezultatem wentylowania mieszkania. Zasada pracy tego sprzętu polega na ogrzewaniu rześkiego powietrza przychodzącego do domu, ciepłem powietrza wywianego poza dom.

W poniższym artykule wyszukają czytelnicy kilka przykładów na to, z jakiego powodu zainstalowanie tego przyrządu jest opłacalne. Duże koszty ocieplenia w głównej mierze wiążą się z nieprawidłową wentylacją mieszkania, która często jest rezultatem normalnego stanu rzeczy (na przykład stare okna przepuszczają więcej powietrza, aniżeli nowoczesne okna). Normalna wentylacja zaś wydala powietrze, zamieniając je powietrzem chłodnym. Aby odmienić tę stratę, wyprodukowano właśnie gruntowy wymiennik ciepła. Jego montaż jest stosunkowo kosztowny, jednakże lokata ta zwróci się naprawdę prędko w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Godnym uwagi jest informacja, że montaż wentylacji z odzyskiem jest zdecydowanie prostsze w dopiero budowanym mieszkaniu, aniżeli kilkudziesięcioletnim domu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż niezbędne jest podłączenie do niemalże wszystkich pokoi kabli, którymi przenoszone będzie powietrze nawiewne oraz wywiewne. Przewody wykorzystywane przy rekuperacji mają dosyć dużą średnicę, z tego powodu ciężko ukryć je we wszystkich kątach. Aby nie psuły wnętrza mieszkania, trzeba je zasłonić, a to z kolei połączone jest z przymusem prowadzenia problemowych robót budowlanych. Jeśli jednakże zdecydowaliśmy się na użycie wentylacji z odzyskiem, możemy instalację związać z generalnym remontem domu. Po zainstalowaniu systemu rekuperacji możemy przypuszczać, że opłaty ogrzewania zmaleją o 20-30%, co jest niesamowicie dobrym wynikiem.

Bez różnicy, na które rozwiązanie zdecydujemy się, trzeba brać pod uwagę konieczność poniesienia stosunkowo wysokich kosztów, które aczkolwiek zwrócą się w krótkim odstępie czasu.

Dodaj komentarz