pełna księgowość

Kto ponosi odpowiedzialność za prowadzenie księgowości w firmach?

Księgowość jest istną zmorą prowadzenia firmy. Ewidencjonowanie działalności przedsiębiorstwa jest procesem żmudnym, monotonnym i trudnym.

Osoby odpowiedzialne w firmie za księgowość powinny prowadzić program pełnej księgowości

pełna księgowośćDodatkowo polskie prawo jest bardzo skrupulatne i prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdej firmy. Pracodawcom często nie chce się prowadzić księgowości, więc do tego celu zatrudniają księgową lub zlecają to zewnętrznemu biurowi rachunkowego. Kto w takim przypadku odpowiada za błędy w księgowości? Otóż konsekwencje zawsze spadają na właściciela – podatnika. Dzieje się tak w przypadku zarówno własnej księgowej jak i przy zewnętrznym biurze rachunkowym. O ile jednak przy błędzie księgowej nie możemy liczyć na żadne rekompensaty to przy współpracy z biurem rachunkowym jak najbardziej. Otóż każde biuro rachunkowe, aby móc działać musi mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Podpisując umowę warto przyjrzeć się zapisom dotyczących odszkodowań z tytułu błędów księgowych popełnionych przez biuro. Jak można zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów? Powinno nam pomóc pełna księgowość program oprogramowanie dla firm. Księga przychodów i rozchodów program, czy też pełna księgowość program z pewnością ułatwią nam prowadzenie księgowości i zmniejszą ryzyko błędów. To jednak oczywiście nie wszystko. Jeśli decydujemy się na własną księgową to należy przede wszystkim stawiać na jej doświadczenie i referencje i ułatwić jej pracę dzięki wspomnianemu oprogramowaniu dla firm. Jeśli decydujemy się na biuro rachunkowe to musimy sprawdzić opinie innych przedsiębiorców na temat współpracy z wybranym biurem.

Czasami o wiele lepiej jest zapłacić nieco więcej niż ryzykować stabilną kondycję finansową firmy i narażać się na wysokie kary powodujące w dużej ilości przedsiębiorstw ich bankructwo. Jak to mawiają „przezorny zawsze ubezpieczony”.