Leki i ich kapsułkowanie, o co chodzi?

Kapsułkowanie suplementów czy leków jest coraz częstszym i coraz bardziej popularnym sposobem na pakowanie środków leczniczych, czy witaminowych. Pozwala na dobranie odpowiedniej ilości substancji pod klienta, jest wygodne i proste, dzięki czemu coraz więcej ludzi chętniej po nie sięga.

Leki w formie kapsułek czy klasyczne?

kapsułkowanie lekówKapsułkowanie wcale nie jest trudnym, skomplikowanym procesem wbrew temu, co może nam się wydawać. Polega ona na powlekaniu formy, leku za pomocą specjalnej otoczki. W zależności od wielkości wypełnienia należy wybrać odpowiedni rozmiar kapsułki, kolejnym krokiem jest umieszczenie jej w kapsułkarce, aby ją odpowiednio uformować. Na samym końcu umieszczona jest w specjalnej otoczce i gotowa do sprzedaży. Kapsułkowanie leków odbywa się nawet w aptekach, w ich przypadku korzysta się z wagi jubilerskiej do odmierzania odpowiedniej wagi leku, w przemysłach firmowych jest to jednak bardziej zautomatyzowane, aby proces przebiegał sprawniej. Niezbędna do wykonywania tego będzie specjalny sprzęt, precyzja, wiedza, ponieważ przez nieodpowiednie dobranie gramatury możemy zrobić klientowi krzywdę. Powłoczki produkowane są z żelatyny zwierzęcej — wołowej, wieprzowej lub rybiej, przeznaczona jest do połknięcia, łatwo rozpuszcza się w żołądku, uwalniając substancje czynne. Nie posiadają smaku ani zapachu, posiadając wysoki stopień wchłaniania, dzięki czemu są one bezpieczne.

Kapsułkowanie jest czymś nowym i innowacyjnym w farmaceutyce, z pewnością wyróżnia się na tle klasycznych tabletek czy syropów, jest wygodną formą do spożycia, często nawet łatwiejszą — kapsułki są małe i wąskie, dzięki czemu łatwo je połknąć. Zawsze chętnie sięgamy po to co nowe, w końcu jeśli nie spróbujemy, nie dowiemy się, jak to coś na nas wpływa.