makieta

Makieta

Makiety to coś co często mijamy w galerii handlowej, gdzie nawet większość z nas nie zwróci uwagi. Nie wiedząc nawet z jakim trudem jest to zrobione olewamy to po prostu. Jednak modele architektoniczne to wiele, bo co najmniej trzy miesiące pracy. Nie jest to robione w ciągu jednej nocy przed oddaniem projektu, bo związane jest z wieloma procesami. Takie osiedle to duże przedsięwzięcie zazwyczaj na podkładce o wielkości 1m x 1m, więc nie jest to szybkie.

Makieta może być początkiem nowej przygody z modelarstwem

makietaNa samym początku jest plan w wersji 2D zrobiony przez architekta, w którym podane są pełne wymiary budynku. Osoba tworząca makiety architektoniczne musi sobie przeliczyć wszystkie wymiary do odpowiedniej skali, tak aby były odpowiedniej wielkości, co oznacza, że musi najpierw obliczyć ich wymiary a dopiero później może tworzyć te modele domów. Jest to czasochłonne więc zajmuje już jakiś czas. Później następuje faza produkcji czyli jest budowane od zera. Tak zwana ziemia zrobiona jest zazwyczaj ze styropianu dlatego, że ten materiał łatwo można wymodelować jako ziemię i daję to ładny efekt. Reszta zrobiona jest albo z tektury albo z balsy czyli najlżejszego drewna, którego używa się do budowy modeli samolotów. Makiety zawierają też w sobie, uwaga, papier ścierny. Nic tak nie imituje trawy jak papier ścierny. Wszystkie ściany budynku są wykonane z tektury i przy użyciu kleju modelarskiego. Tak zrobione makiety stoją właśnie w centrach handlowych. Przedstawiają one zazwyczaj nowe budowane osiedla, więc muszą być odwzorowane dokładnie co do każdego szczegółu. Co ma to na celu? Ma to uzmysłowić społeczeństwu, jak będzie prawdopodobnie wyglądać to osiedle gdy zostanie zbudowane.

Dlaczego nie wizualizacja, która jest tańsza? Ponieważ wizualizacje trzeba umieć czytać. Niestety wyrażenie 3D na 2D jest ciężkie do przeczytania. Niektórzy myślą, że cienie które są wkomponowane w rysunek są uważane za część rysunku a to tylko cień.