Plomba – wypełnienie dentystyczne zęba

Białe wypełnienia (plomby) to rodzaj uzupełnienia zęba najczęściej stosowany do wypełniania ubytków, czyli małych dziurek w zębach, spowodowanych próchnicą. Białe wypełnienia wykonane są z materiału zwanego żywicą kompozytową i są bardzo popularne, ponieważ doskonale łączą się z kolorem naturalnych zębów.

Procedura wypełniania zębów kompozytowymi białymi wypełnieniami

biała plombaDzięki temu nie można odróżnić wypełnienia od reszty zęba. Jest to skuteczny sposób na wzmocnienie zębów dotkniętych próchnicą. Jeśli ubytek nie zostanie wypełniony, może się powiększyć i doprowadzić do infekcji. Alternatywą dla białego wypełnienia (plomby) jest wypełnienie metalowym amalgamatem. Kiedyś było to powszechne leczenie, ale większość ludzi woli teraz mieć białe wypełnienia, ponieważ są one znacznie bardziej estetyczne. Niektórzy pacjenci mają również obawy dotyczące bezpieczeństwa wypełnień amalgamatowych. Początkowo obawiano się, że białe wypełnienie (biała plomba) może nie być tak mocne jak wypełnienie metalowe, ale nowoczesne materiały są znacznie mocniejsze, trwałe i odpowiednie dla większości zębów. Procedura wypełnienia zęba jest prosta i nie powinna powodować żadnego dyskomfortu. Aby to zapewnić, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przed wypełnieniem ubytku jest on oczyszczany i usuwane są wszelkie zbutwiałe tkanki. Materiał wypełniający jest następnie wlewany do ubytku i utwardzany za pomocą wiązki światła.

Stomatolog przycina wypełnienie, aby upewnić się, że idealnie pasuje do ubytku i zgryzu. Zabieg wypełnienia zęba jest skuteczny w odbudowie struktury uszkodzonych zębów oraz w zapewnieniu wsparcia przy zastosowaniu wypełnień w innych obszarach uzębienia. Może być również szybszą i tańszą alternatywą dla koron dentystycznych.