pokój dziecięcy

Pokój dla dziecka i meble dziecięce

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było szczęśliwe, kochane, a w domu miało własną przestrzeń. Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest zadaniem łatwym, a nawet można by rzec, że jest szczególnie trudne, gdyż wymaga zupełnie innego podejścia oraz wyjątkowo świeżego spojrzenia. Meble dziecięce muszą łączyć w sobie bowiem nie tylko estetyczny wygląd i praktyczne zastosowanie, lecz przede wszystkim wzbudzać zachwyt swoich małych właścicieli.

pokój dziecięcyDziecko nie powinno czuć się w swoim pokoju jak intruz, który przypadkowo trafił do świata dorosłych, gdyż to jest jego przestrzeń. W związku z tym łóżka dla dzieci także odbiegają kształtem i kolorystyką od tych, które znaleźć można w ofertach kierowanych do dorosłych odbiorców, gdzie celem nadrzędnym jest stworzenie domowej enklawy, swoistej oazy, w której można odpocząć i naładować baterie. Meble dla dzieci mają przede wszystkim współgrać z całą przestrzenią, a tym samym sprawiać, że dziecko będzie się czuło dobrze, spokojnie oraz bezpiecznie. Jest to właściwie jedyne miejsce w domu, gdzie mały mieszkaniec sprawuje władzę, a zatem powinien mieć wpływ nie tylko na sposób ułożenia zabawek czy książek na półkach. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należeć będzie do dorosłego, lecz warto pamiętać, że umeblowanie pokoju dziecka nie ma być kolejną wersją pokoju, który spodoba się rodzicom, lecz przestrzenią, w której dziecko będzie miało poczucie bycia na swoim miejscu. Pozwoli to także na wzmocnienie w nim poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dziecko otrzyma wówczas nie tylko jasno ustalone miejsce w rodzinie, ale także wyraz rodzicielskiej troski w postaci dbania o jego potrzeby i dobre samopoczucie.

Każde dziecko jest indywidualnością i tak właśnie należy traktować jego pokój – jako przestrzeń organizowaną przez dorastającego człowieka.