profesjonalna kalibracja wagi

Wszystkie narzędzia służące do wykonywania pomiarów posiadają jedną wadę, a mianowicie po pewnym czasie trzeba poddać je kalibracji, ponieważ pod wpływem zużycia ich pomiar może nie być tak dokładny, jaki powinien być. Niezależnie od tego czy chodzi o pomiar wagi, odległości, kąta czy jakiejkolwiek innej miary, zasada zawsze jest taka sama.

Dlaczego powinniśmy poddać wagę wzorcowaniu?

wzorcowanie wagTak jak już wcześniej wspomniałem, każde urządzenie pomiarowe może stracić swoją dokładność pod wpływem zużywania się poszczególnym podzespołów, które wchodzą w skład budowy danego urządzenia. Takie urządzenie może stracić swoją dokładność także z kilku innych powodów, takich jak na przykład uszkodzenia mechaniczne. Urządzeniem pomiarowym, które dość często ulega uszkodzeniu, które sprawia, że wykonywana pomiar jest ze znacznym błędem, jest waga. Mam tutaj na myśli różnego rodzaju wagi. Wzorcowanie wag jest niczym innym jak kalibracją, dzięki której waga zaczyna ponownie wskazywać poprawne odczyty. O ile w przypadku wagi łazienkowej lub kuchennej mały błąd pomiarowy nie będzie miał większego znaczenia, to w przypadku wag laboratoryjnych lub przemysłowych taki błąd pomiarowy może nieść za sobą duże konsekwencje. Właśnie dlatego takie wagi poddawane są wzorcowaniu. Ważne jest to, aby wagę do wzorcowania oddawać do autoryzowanych serwisów, ponieważ wtedy mamy pewność, że cały proces został wykonany zgodnie ze sztuką, a dodatkowo dostaniemy certyfikat potwierdzający kalibrację.

W przypadku małego urządzenia pomiarowego całą sprawę możemy załatwić korespondencyjnie. Wystarczy znaleźć odpowiedni serwis, skontaktować się z nimi i wysłać tam swoją wagę. Cały proces trwa maksymalnie osiem dni roboczych. Jeśli chcemy skalibrować wagę przemysłową, to musimy to zrobić na miejscu.