psy

Psi przewodnicy po Krakowie

psyNa świecie panuje wiele różnych chorób i nie każdy ma szczęście być w pełni zdrowym i sprawnym. Życie to największy dar jaki mogliśmy otrzymać od losu lecz nie zawsze to doceniamy. Dopóki wszystko jest w porządku, nie obchodzi nas to co czują inni. Jedni przez całe życie nie zaznają większych przeciwstawności ich zdrowiu, a inni muszą cierpieć od urodzenia.

Zastanówmy się więc jak bardzo musi cierpieć osoba, która pozbawiona jest wzroku. Jak bardzo musi jej być brak tego czego na co dzień doświadczają inne, zdrowe osoby. Jak bardzo jest jej ciężko poruszać się po mieście, wsi czy nawet własnym miejscu zamieszkania. Przy takiej osobie stale ktoś musi być i stale ją kontrolować by nie wyrządziła sobie czegoś złego. Z pomocą takim osobą przychodzą nie tylko inni ludzie ale także zwierzęta, a mianowicie psy. Na świecie powstaje coraz więcej organizacji, które zajmują się specjalnym szkoleniem tychże zwierząt w taki sposób, aby mogły pomagać osobą niewidomym. Biorąc pod uwagę ogromne miasto jakim jest Kraków, szanse na poruszanie się po nim osobie niewidomej są bardzo znikome bez pomocy kogoś innego. Psy są wówczas szkolone w taki sposób by naśladowały zachowania normalnego człowieka. Od małego są one uczone między innymi przepisów ruchu drogowe na zasadzie jak zachować się na ulicy. Uczy się je kiedy można przechodzić przez ulicę a kiedy nie. Znają doskonale całe miasto po to by w razie zabłądzenia bezpiecznie dotrzeć do domu. Potrafią zatem rozpoznać każdy zakątek miasta. Mówi się, iż pies to najlepszy przyjaciel człowiek. W przypadkach osób niewidomych można stwierdzić, że pies to nie tylko jego przyjaciel ale także cząstka jego życia. Tak specjalnie wytrenowane psy są najbardziej niezbędne ludziom, którzy nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. Jest dla nich najlepszym przyjacielem dlatego chcą o niego dbać, jednak pielęgnacja psów w ich wypadku to pewne wyzwanie.

Wówczas to właśnie te psy stają się dla nich ostatnią deską ratunku, która pomoże im normalnie funkcjonować. Warto więc zwrócić uwagę jak ważną rolę w naszym życiu pełnią te właśnie stworzenia, a jak często w ogóle ich nie doceniamy.