Rodzaje szalunków: typu box, słupowe, dylowe i inne

Na placach budowy bardzo często wykonywane są wykopy. Zawsze istnieje pewne ryzyko osunięcia się gruntu. Właśnie dlatego należy zastosować specjalne zabezpieczenia wykopów. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj szalunki, które są sprzedawane przez różne firmy na terenie Polski.

Zabezpieczenie przed oberwaniem ściany wykopu

szalunki do wykopówOczywiście szalunki do wykopów mogą mieć różne formy. Znane są np. szalunki typu box. Jak sama nazwa wskazuje, są to szalunki prostokątne, kwadratowe, które umieszcza się w wykopie i przesuwa wraz z postępem prac. Stosowane są również obudowy słupowe, które podtrzymują ściany wykopu i zabezpieczają przed ich osunięciem. Dodatkowo można zastosować szalunki w postaci kompletnych komór. Na polskim rynku znajdują się również tzw. szalunki dylowe. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Takie szalunki do wykopów nadają się idealnie do zabezpieczania otworów w ziemi o dużych głębokościach. Dzięki szalunkom można skrócić pracę do minimum. Poza tym zasady BHP wymagają zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Dzięki nim nie dochodzi do wypadków w trakcie wykopów. Wykop może być przeprowadzony szybko i bezpiecznie. Montaż szalunków w wykopie nie jest skomplikowany i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Poza tym szalunki typu box i inne można przemieszczać wraz z postępem prac – a to wszystko bez konieczności rozmontowywania szalunku i ponownego jego montażu.

Takie szalunki do pracy w wykopach nie są drogie, a dzięki nim można uratować życie pracowników w razie oberwania ściany wykopu. Szalunki bardzo dobrze zabezpieczają wykop, a co za tym idzie – wszystkie elementy, które znajdują się w jego obrębie. Jeśli wykop prowadzony jest na terenie zabudowanym czy w pobliżu ulic, to tym bardziej należy zastosować takie rozwiązania, by nie doszło do żadnych uszkodzeń.