Różne formy dzianiny dresowej

 

Jeden z najpopularniejszych materiałów krawieckich i zarazem jedna z najchętniej noszonych dzianin. Pospolity dres wciąż zyskuje nowych zwolenników. Niniejszy artykuł trochę go przybliży i pozwoli lepiej poznać. Nosimy go tak często, że z pewnością warto orientować się choć trochę w jego rodzajach. Pomoże to dobrać odpowiedni strój do sytuacji i pogody.

Dres drapany czy z pętelką?

dresówka pętelkaDzianiny te różnią się między sobą przede wszystkim rodzajami splotu i składem. I tak, dresówka pętelka to dość gruby, miękki materiał posiadający na lewej stronie (od spodu) małe pętelki. Dzięki temu, że w swym składzie posiada domieszkę elastanu lub lycry, dobrze się rozciąga. Wspomniane włókna syntetyczne, w gotowym już ubraniu, zapobiegają wypychaniu materiału na łokciach czy kolanach. Jest niezwykle wygodny w użytkowaniu i wykazuje dużą odporność na gniecenie. Przez wskazane tu właściwości, dzianina ta świetnie sprawdzi się u dzieci. Nada się na grubsze bluzki, tuniki a także sukienki. Natomiast dresówkę drapaną wyróżnia mały meszek (tak zwana baja dresowa) znajdujący się po wewnętrznej stronie. Dzianina to jest gruba i bardzo ciepła. Idealnie nadaje się do uszycia ubrań na chłodne dni, takich jak ciepłe bluzy czy spodnie. Ma właściwości zbliżone do polaru. Materiał ten produkowany jest z domieszką poliestru, co hamuje jej naturalne tendencje do kurczenia się. Dzięki temu może być znacznie dłużej użytkowany i nie będzie zmieniać swojego wyglądu.

Wybór odpowiedniego materiału dresowego zależy oczywiście od aktualnych potrzeb. Przedstawiony tu podział nie jest jedynym, jakiego można dokonać w odniesieniu do tych dzianin. Jest natomiast najpopularniejszy i ukazuje dominujące w sprzedaży rodzaje. Osobiście lubię oba gatunki i mogłabym je każdemu polecić.