Skuteczne badanie kleszcza

 

Gdy wiosną temperatura za oknem zaczyna wynosić sporo powyżej zera to wówczas dla wielu z nas jest to zachęta do odbywania spacerów po lasach i łąkach. Trzeba jednak zauważyć, że takie spacery mogą skutkować tym, że zostaniemy ukąszeni przez kleszcza. Często jest tak, że nawet różnorakie środki odstraszające nie działają w pełni. Jeśli zostaniemy ukąszeni to warto wykonać odpowiednie badania. 

Badanie kleszcza pod kątem boreliozy

gdzie zbadać kleszczaKleszcze to bardzo małe pajęczaki, które większość swojego życia spędzają na liściach roślin. Mitem natomiast jest to, że kleszcze zeskakują na swoje ofiary z liści drzew czy krzewów. W związku z tym najlepszym sposobem zabezpieczania się przed kleszczami jest używanie preparatów odstraszających na nogawkach przez które kleszcze najczęściej dostają się na nasze ciało. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia to po pierwsze nie należy panikować. Ważne jest to aby w umiejętny sposób kleszcza wyjąć. Można do tego zadania użyć specjalnych cążków lub też pęsety. Następnie kleszcza można oddać do badań by mieć pewność, że nie był on nosicielem boreliozy. Sporo osób pyta o to gdzie zbadać kleszcza. Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie prywatnych laboratoriów, które się takimi zadaniami zajmują. Po wyjęciu kleszcza należy umieścić go najlepiej na jałowej gazie oraz schować do szczelnego pojemnika. Tak przygotowanego kleszcza należy dostarczyć do punktu pobrań.

Na chwilę obecną w naszym kraju działa wiele prywatnych laboratoriów, które zajmują się profesjonalnym badaniem kleszcza pod kątem boreliozy. Metod z tym związanych jest kilka. Jednak nie da się ukryć, że ważny jest tutaj czas poznania wyników. W związku z tym najczęściej wybieraną metodą jest metoda western blot, która daje wyniki już po kilku godzinach.