Sprawdzone badane wariografem

Najłatwiej rozpoznać kłamstwo u dzieci, ponieważ nie wypracowały one mechanizmów służących do jego kamuflowania. Zaraz po skłamaniu zasłaniają usta albo uciekają wzrokiem i spuszczają głowę. U dorosłych oszustwo  bywa idealnie ukryte.

Jak działają wariografy?

innowacyjny wariograf - badanieOsoby nieświadome swojego ciała, często nie potrafią skutecznie kłamać, ponieważ szybko zdradza je mowa niewerbalna ciała. Na przykład krzyżują ręce, pocierają nos lub twarz, odwracają wzrok albo nerwowo poruszają dłońmi. Nie mniej jednak zdarzają się także osoby, które świetnie opanowały odruchy swojego ciała i niedoświadczony obserwator nie pozna kiedy mówią nieprawdę. Jednak nawet na takie osoby są sposoby i jest to innowacyjny wariograf – badanie na nim szybki i skuteczne. Jeżeli chcemy ustalić sprawcę wypadku, przestępstwa czy wykroczenia albo jednoznacznie zaprzeczyć lub potwierdzić ewentualną zdradę partnera, to badanie poligraficzne będzie pomocne. Przede wszystkim badanie to polega ba wykorzystaniu wariografu, który rejestruje reakcje fizjologiczne na bodźce zewnętrzne. Innymi słowy, kiedy kłamiemy, to nasze serce zaczyna szybciej bić, a skóra nadmiernie się poci. Są to reakcje naszego organizmu, które się dzieją podświadomie, a wariograf je zarejestruje. Na podstawie wielu badań ustalono, że skuteczność wariografu wynosi około dziewięćdziesiąt pięć procent, zatem jest bardzo wysoka. Choć oczywiście jej poziom w dużej mierze zależy od właściwego sposobu przeprowadzenia badania, dlatego tak ważne jest kto je realizuje.

W Polsce głównym miejscem, gdzie można przeprowadzić badanie poligraficzne jest Instytut Badań Wariograficznych, który mieści się w Warszawie. Badania są ogólnie dostępne i każdy z nas może się im poddać. Wystarczy wpłacić tysiąc dwieście złotych i zarezerwować termin.