Sprzęt do wykrywania podsłuchów

W obecnych czasach coraz trudniej jest utrzymać prywatność. Wszelkie działania w Internecie są rejestrowane, dane w kontach sprzedawane, a na ulicach kamery śledzą każdy ruch. Jakby tego było mało, coraz częściej słyszy się o podkładaniu osobom publicznym, jak i prywatnym urządzeń inwigilujących. Jak i czym można je wykryć? 

Proces wykrywania podsłuchu

błyskawiczne wykrywanie podsłuchówNa bycie podsłuchiwanym może być narażony każdy, jednak najczęściej ofiarami podsłuchu są ważne osobistości – politycy, dziennikarze czy biznesmeni. Pluskwy szpiegujące mogą znajdować się niemal wszędzie: w sypialni, łazience, sprzętach codziennego użytku, telefonie czy samochodzie. Czasem program szpiegujący można samemu aktywować, klikając w podejrzane smsy, maile czy instalując niesprawdzone aplikacje. W przypadku podejrzenia bycia inwigilowanym warto zgłosić się o pomoc do specjalistycznej firmy, która zapewnia błyskawiczne wykrywanie podsłuchów. Inspekcja zaczyna się od drobiazgowego przeszukania pomieszczenia – profesjonaliści dobrze wiedzą, czego szukać. Fizyczne przeszukanie może jednak nie wystarczyć, bo nowoczesne technologie szpiegujące często są niewidoczne gołym okiem. Najczęściej stosowane są podsłuchy radiowe, które cechuje długi czas pracy i działanie na określonych częstotliwościach. Za pomocą nadajników mogą działać nawet na odległość dwóch kilometrów. Często spotykane są również podsłuchy na liniach telefonicznych i liniach 230V, podsłuchy laserowe i na podczerwień czy pluskwy GSM i transmitery video. 

Detekcja podsłuchów odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu: analizatorów widma i transmisji, optycznych wykrywaczy kamer, korelatorów akustycznych czy detektorów złączy nieliniowych. Po wykryciu podsłuchu istnieje kilka opcji dalszego postępowania. Można od razu zniszczyć urządzenie, spróbować je zbadać i znaleźć sprawcę lub monitorować pluskwę i zastosować taktykę dezinformacji szpiega.