Szukanie żyjących przodków

Jeden z rodzajów poszukiwania przodków przewiduje, że mamy do czynienia z przodkiem żyjącym, w sytuacji, gdy nie znamy jego miejsca pobytu. W sensie ścisłym możemy mówić o odnalezieniu przodka. Wówczas będziemy mieli do czynienia z pracą o charakterze mocno detektywistycznym, gdzie poza doświadczeniem ważne są również wypracowane mechanizmy na podstawie których takie osoby działają.

Jakie mogą być motywy poszukiwań przodków?

szukanie przodkówMogą istnieć rozmaite powody, dla których poszukujemy swoich żyjących przodków. Jednym z nich może być nieznajomość swoich genetycznych korzeni. Tego typu poszukiwanie przodków będzie opierać się na tzw. pracy w terenie, co oznacza nic innego jak prześledzenie pod względem historycznym aktywności poszukiwanej osoby, ustalenie miejsca jej aktualnego pobytu i w konsekwencji ustalenie, czy wytropiona osoba jest rzeczywiście osobą poszukiwaną. Kwestie poszukiwania genetycznych korzeni, są  sprawą o tyle kontrowersyjną, ponieważ często do ostatecznego ich rozstrzygnięcia wymagane są badania genetyczne, w sytuacji, gdy do takiego ustalenia ochoczo podchodzi tylko jedna ze stron. Szukanie przodków może mieć również swoją przyczynę czy to ze względu na zaszłości, spowodowane konfliktem rodzinnym, czy też ze względu na czynności prawne, do których wymagane jest sprowadzenie przodka, w sytuacji, gdy ani instytucje prawne, ani sam potomek nie znają miejsca jego aktualnego pobytu.

Sytuacje, kiedy musimy odszukać swoich przodków mogą nastręczać nam mnóstwa problemów i mogą być czasochłonne. Poza oczywistą kwestią braku źródeł, ponieważ ze względu na powszechną ochronę danych osobowych nie możemy mieć wglądu w miejsce pobytu dowolnie wybranego przez nas człowieka, dochodzi również czasami do kontrolowanego oporu w postaci samej osoby, której poszukujemy i która to nie chce być przez nas odnaleziona.