Ulepszenia do paneli fotowoltaicznych

Elementy składowe instalacji fotowoltaicznych nie muszą być zmieniane na całkowicie nowe, by zwiększyć ich wydajność. Jeszcze do niedawna, wymiana paneli co kilka lat była koniecznością, by stopniowo zwiększać wydajność i podnieść ilość generowanej energii elektrycznej, choć nowsze panele mogą być ulepszone, jak ostatnimi czasy dowiodło kilka najbardziej innowacyjnych firm.

Podrasowanie panela słonecznego starego typu

modyfikacja paneli słonecznychProducentom udało się bowiem podnieść standard podzespołów do znacznie wyższego poziomu, a co za tym idzie, poprawić pracę paneli słonecznych, które zbudowane są z takich podzespołów. Elementy matryc mogą być obecnie wyposażone w znacznie lepsze kamery, ciekłokrystaliczne powierzchnie oraz ulepszone, półprzewodnikowe obwody, dzięki którym panel będzie pobierał większe ilości światła słonecznego, a tym samym pracował wydajniej, nawet w gorszych warunkach pogodowych. Modyfikacja paneli słonecznych zazwyczaj wykonywana jest przez instalatorów, którzy pierwotnie ustanawiali elektrownie fotowoltaiczne na danej posesji. W przypadku gdy ekipa montażowa nie jest dostępna, właściciel fotowoltaiki może zlecić ulepszenie paneli jednej z firm które zajmują się podrasowywaniem urządzeń elektrowni fotowoltaicznych. Koszty modyfikacji zależne są od zastosowanych części oraz rozległości samej modyfikacji.

Prosta wymiana najmniej wydajnych części nie będzie zbyt dużą inwestycją, za to podniesienie panela do nowego standardu może być znacznym wydatkiem, aczkolwiek różnice w pracy urządzenia zauważalne są niemal natychmiast. Wielu właścicieli fotowoltaiki, używających paneli słonecznych do zasilania całej posesji decyduje się na podrasowanie wyposażenia przydomowej elektrowni, zwłaszcza jeśli owa elektrownia działa już przez długi czas.