regeneracja turbin

W jaki sposób zadbać o turbinę?

regeneracja turbinKażdy kto chociaż w niewielkim stopniu zanurzył się w świecie motoryzacji wie, iż silnikom turbodoładowanym należy zapewnić szczególną opiekę serwisową. Prawidłowe dbanie o ten element układu napędowego pojazdu wyjdzie na dobre nie tylko samemu silnikowi, ale także naszemu portfelowi, bowiem naprawa turbin nie należy do usług tanich.

Warto w takim razie poznać kilka generalnych reguł, których należy przestrzegać podczas użytkowania silnika z takim doładowaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby zbytnio nie forsować nierozgrzanego jeszcze motoru. Takie działanie nie sprzyja trwałości wszystkich elementów silnika, gdyż układ smarowania nie funkcjonuje jeszcze w sposób optymalny. Z drugiej strony bardzo ważne jest odpowiednie schłodzenie turbiny po długiej i intensywnej jeździe. W takiej sytuacji powinno się pozostawić silnik na wolnych obrotach przez kilka minut. Nawet takie podstawowe czynności eksploatacyjne potrafią znacznie wydłużyć żywotność turbin, niezależnie od tego czy są to turbiny nowe czy już trochę używane. Jeśli chcemy jeszcze bardziej skrupulatnie zatroszczyć się o nasz samochód, powinniśmy regularnie wymieniać filtr powietrza, aby zapobiec pojawieniu się w układzie dolotowym ciał obcych, mogących w łatwy sposób spowodować uszkodzenia. Ponadto niezbędne jest dbanie i coroczne wymiany oleju i filtrów, na takie o wysokiej jakości.

Nawet dzięki tak prostym i niewymagającym czynnościom obsługowym z pewnością spowodujemy, iż przez długi czas nie będziemy musieli wydawać astronomicznych kwot na takie usługi jak regeneracja turbin, remont wtrysków paliwa czy inne naprawy.