Wskazania do wykonania endoprotezoplastyki kolana

Uszkodzenia stawu kolanowego są częstą przypadłością osób w różnym wieku. W niektórych sytuacjach należy zastąpić prawdziwy staw sztuczną protezą. W takich sytuacjach wykonywany jest zabieg endoprotezoplastyki, dzięki któremu pacjenci mogą wrócić do pełnej sprawności. Wskazaniem do interwencji chirurgicznej są zwyrodnienia, rozległe i nawracające stany zapalne, zbyt mała ilość mazi stawowej, kolana szpotawe lub koślawe.

Wszczepienie endoprotezy kolana poprawia jakość życia pacjentów

endoproteza kolana śląskLekarz dobiera odpowiedni rodzaj protezy, dostosowany do stopnia uszkodzenia stawu. Endoprotezoplastyka stawu polega na wymianie zużytego stawu na nowy, jest stosowana często w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych oraz w sytuacji, kiedy inne sposoby leczenia nie przynoszą pożądanych efektów. W takich sytuacjach lekarz decyduje o zabiegu. Wszczepiona zostaje wówczas endoproteza kolana Śląsk jest miejscem, gdzie można skorzystać z pomocy dobrych specjalistów, którzy profesjonalnie wykonają zabieg. Ważne jest, by proteza była dopasowana rozmiarem i kształtem indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest zakażenie skóry w miejscu operowanej okolicy, a także choroby neurogenne. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, po jej wykonaniu konieczna jest rehabilitacja. Zabieg wiąże się z wystąpieniem powikłań. Do najczęstszych można zaliczyć dolegliwości bólowe, obrzęki w obrębie kolana, problemy krążeniowe, uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ważna jest zatem odpowiednia rekonwalescencja. Pacjentów pionizuje się zazwyczaj już kolejnego dnia po zabiegu.

Rehabilitacja ruchowa, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zwiększanie obciążenia kończyny są bardzo istotne. Po około 6 tygodniach możliwe jest już poruszanie się bez używania kul. Endoproteza wykonana jest z materiałów przyjaznych dla organizmu, umożliwia zastąpienie zniszczonych elementów stawu kolanowego. Zabieg chirurgiczny znacznie poprawia jakość życia pacjentów.