Zaawansowana maszyna wielozadaniowa

Roboty współpracujące są obecnie coraz bardziej zaawansowane, i mogą wykonywać zadania niemożliwe dla wcześniejszych iteracji automatów przemysłowych. Jak wskazuje ich nazwa, mogą być zastosowane jako pomoc dla pracowników wykonujących działania na stanowiskach pracy, i wspomagać dowolne zadania lub zastępować w nich fizycznych pracowników.

Nowoczesne roboty współpracujące

robot ur5eDo zadań współdzielonych przez automaty przemysłowe i pracowników wybierane są często mniejsze maszyny, o niedużym zasięgu, aczkolwiek bardzo dużych możliwościach. Taką maszyną jest robot UR5E produkowany przez firmę Universal Robots. Jest to rozszerzona wersja robota UR5, posiadająca hydrauliczne ramię, które może wydłużać zasięg maszyny nawet do dziesięciu metrów, jeśli jest taka potrzeba. Robot ten jest jednym z najdokładniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych automatów przemysłowych, i może być wykorzystywany autonomicznie, ale również jako wsparcie pracownika. Bardzo rozbudowany zestaw sensorów ruchu oraz fotokomórek pozwala na bezpieczną pracę w pobliżu automatu, oraz umożliwia wydawanie poleceń za pomocą gestów, czy prostych komend słownych. Maszyna może również rozpoznawać poszczególne etapy pracy, i uruchamiać się w momencie w którym jest to wymagane. Robot UR5E jest wykorzystywany na wielu odmiennych stanowiskach prac, i może służyć do bardzo dużej ilości różnorodnych zadań.

Jak wszystkie maszyny produkowane przez Universal Robots, także i ten model jest bardzo uniwersalny i wielozadaniowy, aczkolwiek jego optymalnym środowiskiem pracy jest stanowisko o niedużych rozmiarach i małej ilości miejsca. Ten robot nie jest bowiem szczególnie duży, więc nie zajmuje tyle miejsca co masywne automaty i ramiona robotyczne, które były jego poprzednikami.