Zajmuję się projektowaniem ogrodów

Odkąd w Internecie można znaleźć darmowe programy do projektowania ogrodów, wszyscy wokoło stali się projektantami ogrodów. Widziałam kilka takich podwórek. Prawdziwy chaos, brak koncepcji, wykorzystanie stale tych samych drzew, krzewów i kwiatów.

Projektowanie ogrodów nie jest łatwe

projektowanie ogrodów w śląskimPo jakimś czasie każdy  z amatorów projektowania trafiał do osoby, która potrafi naprawdę projektować ogrody. Mi również trafiło się kilka takich ogrodów poprawiać. Zawsze wtedy słyszałam, że właściciele dobierali rośliny tak by jak najszybciej rosły i do tego odgrodziły ich od sąsiadów. Kiedy sugerowałam by ich ogrody były uzupełnieniem ogrodu sąsiada zawsze protestowali. Prawdopodobnie nie rozumieli, że roślinność powinna się przenikać w ogrodach. Mało w ogrodach było polskich drzew i krzewów. Wszędzie królowała thuja, bo szybko rośnie, jest niedroga, nie wymaga większej pielęgnacji. Gdy proponowałam nasz krzewy i drzewa większość osób patrzyła na mnie jak na relikt innej epoki. Zatem projektowanie ogrodów w śląskim to nie tylko moja praca, ale i moja pasja. Do tego jestem zaangażowana w działania ekologiczne. Na Śląsku gdzie jest smog i mnóstwo innych zanieczyszczeń tworzenie i pielęgnacja ogrodów według mnie powinna być promowana przez państwo , poprzez jego agendy. Poprawianie amatorskich ogrodów nie sprawia tak wielkiej radości jak projektowanie ogrodów od początku, ale daje również dużą satysfakcje, szczególnie gdy osoby, które mnie zatrudniły po dwóch, trzech latach sa zadowolone ze zmian. Obecnie pracuję nad ogrodami dla kilku osób mieszkających bok siebie.

To dla mnie bardzo duże wyzwanie, ale też przyjemność. Będzie piękna  spójna architektura ogrodowa, która mam nadzieję że spodoba się właścicielom, ale która również będzie wizytówka ja powinno się komponować ogrody sąsiadujące obok siebie.