Zastosowanie pomp ciepła w budownictwie

W niektórych krajach skandynawskich, wszystkie nowe budynki, niezależnie od tego, czy są to domy mieszkalne czy budynku użyteczności publicznej, muszą być wyposażone w takie instalacje jak pompy czerpiące energię cieplną z gruntu. To ekologiczne i wydajne ogrzewanie, które pozwala im przetrwać nawet najbardziej srogie zimy.

Gruntowa pompa ciepła pracuje w największym mrozie

pompy ciepłaNowoczesne pompy powietrzne, które wyposażone są w wydajne agregaty, są w stanie efektywnie ogrzewać nasze domy w trakcie lekkiej zimy, jednak w sytuacji, gdy nocą temperatura spadnie do minus dwudziestu, wówczas włączy się grzałka elektryczna, która narazi nas na dodatkowe koszta, jakie musimy ponosić. W przeciwieństwie do pompy gruntowej, w której temperatura otoczenia nie ma znaczenia, w pompie powietrznej agregat czerpie moc grzewczą do czynnika aktywnego z powietrza, nawet, jeżeli ma ono temperaturę ujemną, chociaż wówczas zmniejsza się znacznie jego skuteczność. Pompa, której elementy zakopane są w gruncie jest w stanie utrzymywać regularnie wysoki poziom skuteczności, ponieważ w takim przypadku będziemy mogli jedynie poradzić sobie z ciężkimi mrozami. Nowoczesne pompy ciepła mogą pracować wydajnie i ekologicznie zarazem. Jest to źródło ogrzewania, które uznawane jest za odnawialne, gdyż nie korzysta z żadnych paliw kopalnych, a przypadku pompy gruntowej, zużywa jedynie minimalną ilość energii elektrycznej.

Zastosowanie dla takich urządzeń jest naprawdę szerokie i nie powinniśmy ograniczać się jedynie do centralnego ogrzewania, gdyż z powodzeniem możemy ogrzewać taką pompą ciepłą wodę użytkowa, która, szczególnie latem, będzie dla nas praktycznie za darmo. To pozwoli nam na radzenie sobie z wyzwaniami, jakie może postawić przed nami nowoczesne prawo budowlane.